AZ2100-1A-110D by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ2100-1A-110D
American Zettler
Miniature Power Relay - 1FormA (SPST-NO) - 110VDC Coil - 40A Contacts - -55°C to 85°C
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: AZ21001A110D
Supplier:
American Zettler
Part No:
AZ2100-1A-110D
COO:
CN
ECCN:
EAR99
240
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
110 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 100 °C