AZ983-1A-12D by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ983-1A-12D
American Zettler
80AMP Super-ISO Automotive Relay 12VDC coil SPST-NO ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The AZ983-1A-12D is an 80 Amp mini-ISO automotive relay designed for high-current switching applications in automotive environments. It features a SPST N.O. (1 Form A) contact arrangement with a nominal coil voltage of 12 VDC, a coil resistance of 80 O (±10%), and a maximum continuous coil dissipation of 3.0 W at 20°C. The relay delivers a maximum switched power of 1120 W at 75 VDC maximum with silver tin oxide contacts rated for 80 A continuous current and contact resistance less than 50 milliohms. Operating over a temperature range of -40°C to 85°C with a 7 ms operate time and 5 ms release time, this relay is ideal for automotive power distribution, motor control, and load switching applications requiring high reliability and durability in demanding thermal environments.
Search Keywords: AZ9831A12D
Supplier:
American Zettler
Part No:
AZ983-1A-12D
COO:
CN
ECCN:
EAR99
400
Package Type:
Tray
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Relay Construction:
Non-Latching
Max Contact Current:
80A
Coil Voltage:
12 VDC
Coil Current:
150 mA
Coil Resistance:
80 Ohm
Contact Material:
Silver Tin Oxide
Must Operate Voltage:
7.8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
7 ms
Seal:
Unsealed
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40 to 85 °C