67WR25KLF by bi technologies/tt electronics
Image is representational - see mfr. specs
67WR25KLF
BI Technologies/TT Electronics
Res Cermet Trimmer 25K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 20(Elec)Turn 2.29mm (9.53 X 4.95 X 11.98mm) Pin Thru-Hole Box ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 67WR25KLF is a Model 67 cermet trimming potentiometer designed for applications requiring adjustability and calibration. It features a 3/8" square multiturn design with a nominal 20 turns of electrical travel and a resistance value of 10 kO with ±10% tolerance. The potentiometer is sealed to be compatible with aqueous PCB cleaning processes and offers highly reliable long-life performance with a maximum input voltage of 200 Vdc, a power rating of 0.5 Watts at 85°C, and an insulation resistance of 1,000 Megohms minimum. This component is ideal for medical devices, consumer electronics, and any application requiring precision calibration and adjustment in demanding environments.
Search Keywords: 67WR25KLF
Supplier:
BI Technologies/TT Electronics
Part No:
67WR25KLF
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Box
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
20(Elec) Tur ns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
25 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.95 x 11.98 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C