3224G-1-101E by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3224G-1-101E
Bourns
Res Cermet Trimmer 100 Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turns 1.5mm (4.8 X 6 X 3.9mm) Gull Wing SMD T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part 3224G-1-101E is a Res Cermet Trimmer with a resistance of 100 Ohm and a tolerance of 10%. This trimmer is rated at 0.25W (1/4W) and features 12 electrically adjustable turns. With compact dimensions of 4.8mm by 6mm by 3.9mm, this trimmer is designed for surface mount applications. It has a gull wing configuration and comes on tape and reel packaging for easy integration into manufacturing processes.
Search Keywords: 3224G1101E
Supplier:
Bourns
Part No:
3224G-1-101E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
REEL
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
12(Elec) Turns
Termination Style:
Gull Wing
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
100 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
4.8 x 6 x 3.9 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C