3269X-1-502LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3269X-1-502LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turn 1.78mm (7.37 X 6.36 X 7.44mm) Gull Wing SMD Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part 3269X-1-502LF is a precision cermet trimmer designed for resistance adjustment. It has a resistance value of 5K Ohm with a tolerance of 10%. With a power rating of 0.25W (1/4W), this trimmer offers reliable performance. It features a 12-turn mechanism, allowing for precise adjustments. Measuring at 1.78mm in height and with dimensions of 7.37mm x 6.36mm x 7.44mm, this trimmer is compact and easy to install. It is designed in a gull-wing SMD package and comes packaged in a tube for added protection.
Search Keywords: 3269X1502LF
Part No:
3269X-1-502LF
EAR99
100
Package Type:
TUBE
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
7.37 x 6.36 x 7.44 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C