3541H-1-502L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3541H-1-502L
Bourns
Rotary Potentiometer - 5K Ohm - 2W - 10(Elec)/10(Mech)Turn - 22.23 X 39.67 X 26.99mm - Solder - Panel Mount. ...
DESCRIPTION
The 3541H-1-502L is a 5kΩ 2W panel-mounting Rotary Precision Potentiometer with screwdriver slot adjustment. The Hybriton® potentiometer features essential infinite resolution, gold-plated solder lug terminals, 10 turns and 1° maximum backlash. Operating temperature ranges from -40°C to 125°C.
Search Keywords: 3541H1502L
Part No:
3541H-1-502L
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
39.67 x 26.99 x 22.23 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C