3549S-2AA-502/502A by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3549S-2AA-502/502A
Bourns
Res Wirewound POT 5K Ohm 3% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turns 6.35mm (60.9 X 22.48 X 27.5mm) Solder Lug Panel Mount Tray ...
DESCRIPTION
Search Keywords: 3549S2AA502502A
Part No:
3549S-2AA-502/502A
EAR99
25
Number of Turns:
10(Elec),10(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
3 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
60.9 x 22.48 x 27.5 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C