4116R-1-102LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4116R-1-102LF
Bourns
Fixed Network Resistor - 1K Ohm - 2.25W - Isolated - 16-Pin - DIP Pin - Through Hole. ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
Search Keywords: 4116R1102LF
Part No:
4116R-1-102LF
COO:
CR
Circuit Designator:
ISOL
Number of Resistors:
8
Power Rating:
2.25 W
Power Rating per Resistor:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C