CM453232-101JL by bourns
Image is representational - see mfr. specs
CM453232-101JL
Bourns
Inductor General Purpose Chip Wirewound 100uH 5% 796KHz 40Q-Factor Ferrite 0.11A 8Ohm DCR 1812 T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Bourns CM453232-101JL is a versatile general-purpose chip inductor with a wirewound design, featuring a 100uH inductance with a 5% tolerance. This component operates at a frequency of 796KHz, with a 40Q-factor and ferrite core construction. With a 0.11A current rating and 8 Ohm DCR, this inductor comes in an 1812 package size and is supplied in tape and reel packaging for convenience in manufacturing processes.
Search Keywords: CM453232101JL
Supplier:
Bourns
Part No:
CM453232-101JL
COO:
CN
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
REEL
Inductance:
100 uH
Type:
General Purpose Chip
Impedance:
N/A
Tolerance:
5 %
Technology:
Wirewound
Maximum DC Current:
110 mA
Maximum DC Resistance:
8 Ohm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C