SRR1260-330M by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SRR1260-330M
Bourns
Inductor Power - Shielded - Wirewound - 12.5 x 12.5 x 6mm - 33 µH - 1KHz - 3A - 60m Ohm. ...
DESCRIPTION
The SRR1260 series SMD shielded Power Inductor with low profile of only 6mm, ferrite DR and RI core. It has copper/nickel/tin termination and an enamelled copper wire winding. Applications include input/output of DC/DC converters and power supplies for: portable communication equipment, camcorders, LCD TVs, Car radios. Operating temperature ranges from -40°C to 125°C.
Search Keywords: SRR1260330M
Part No:
SRR1260-330M
EAR99
600
Inductance:
33 uH
Tolerance:
20 %
Maximum DC Current:
3 A
Maximum DC Resistance:
60 mOhm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C