RGS1A60D50KKE by carlo gavazzi
Image is representational - see mfr. specs
RGS1A60D50KKE
Carlo Gavazzi
Solid State Relay - SPST-NO (1 Form A) - AC, Zero Cross Output - 50A, 42 to 660V Load - 4 to 32VDC Input - Screw Terminal - DIN Rail.
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The RGS1A60D50KKE is solid state relay with dimensions: 0.9 in x 3.30 in x 5 in.
Search Keywords: RGS1A60D50KKE
Supplier:
Carlo Gavazzi
Part No:
RGS1A60D50KKE
Alias/AKA:
RGS1A60D50KKE
COO:
MT
ECCN:
EAR99
5
Package Type:
EACH
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
240 V
Maximum Output Current:
50 A
Output Device:
N/A
Input Type:
DC
Input Voltage:
32 V
Mounting:
DIN Rail
Circuit Arrangement:
1 Form A
Dimension:
51 x 17.8 x 90 mm