CGS253U016R4C by cornell dubilier/mallory
Image is representational - see mfr. specs
CGS253U016R4C
Cornell Dubilier/Mallory
Aluminum Electrolytic Capacitor - Radial - Screw Terminals - 25000uF (–10 +75%) - 16VDC - 1.375in dia x 4.125in high
DESCRIPTION
The CGS253U016R4C is aluminum electrolytic capacitor with dimensions: 1.375" Dia (34.93mm) x 4.125" (104.78mm). Operating temperature range is from -40°C to 85°C.