X8653-14P by crouse-hinds/cooper
Image is representational - see mfr. specs
X8653-14P
Crouse-Hinds/Cooper
Change Out Receptacle - 15 Amp - 600 Volt - 4 Pole - Male - 3/4 Inch NPT - Black ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Crouse-Hinds Male receptacle in black color has zinc die cast shell to offer superior protection. Receptacle withstands a dielectric voltage of 2200 VAC. It has PVC insert and machined brass contacts for better performance. Receptacle has conductor to accommodate 14 AWG wire. It measures 1.375 Inch diameter x 2.060 Inch. The 4-Pole receptacle has a voltage rating of 600 Volts and current rating of 15 Amps. It has 3/4 Inch mounting threads for easy installation. It operates at -20 to 105 deg C temperature. Receptacle comes with standard and flange mount versions. Receptacles are UL listed and CSA certified. Size: 1.375 Inch Dia x 2.060 Inch Length 2 - 9 pins Shroud and cork design Black, green, red, white pigtail color Machined brass, copper contact
Search Keywords: X865314P
Supplier:
Crouse-Hinds/Cooper
Part No:
X8653-14P
Alias/AKA:
X865314P
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Type:
Circular
Dimension:
N/A
Operating Temperature:
-20 to 105 °C