026TB20S101A1A3 by cts corporation
Image is representational - see mfr. specs
026TB20S101A1A3
CTS Corporation
Wirewound Potentiometer - 100 ohm ±10% - 5W - Linear Taper - .625"x.250" Dia Slotted Shaft - 3/8"x.375" Bushing - Solder Lug
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 026TB20S101A1A3 is 24mm wirewound rotary potentiometer with superior stability in shifting environments.