105-3PDT-10A-240VAC by deltrol controls
Image is representational - see mfr. specs
105-3PDT-10A-240VAC
Deltrol Controls
Electromechanical Relay 240VAC 7.2KOhm 10A 3PDT (35.05x35.05x50.8)mm Socket General Purpose Relay
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 1053PDT10A240VAC
Supplier:
Deltrol Controls
Part No:
105-3PDT-10A-240VAC
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
240 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
3PDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
11-Pin Circular Plug
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Operating Temperature:
-45 to 55 °C
Coil Resistance:
7.2 KOhm