BK/S-8301-3-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/S-8301-3-R
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Block 30A 300VDC/300VAC Screw Bolt ...
DESCRIPTION
BK/S-8301-3-R is a 3-pole fuse block from the S-8000 series designed for 1/4" x 1 1/4" (6.3 x 32mm) fuses with a rated voltage of 300Vac/dc and a maximum current rating of 30A (UL) / 25A (CSA). The fuse block features screw terminal connections and bolt-in mounting capability, with spring-bronze bright tin-plated clips and a flame-retardant thermoplastic body that meets UL 94V0 standards. The device includes an anti-rotational pin for secure positioning and supports tight cluster mounting for space-efficient installations. This fuse block is ideal for industrial control panels, power distribution systems, and equipment requiring reliable overcurrent protection with compact mounting configurations.
Search Keywords: BKS83013R
Part No:
BK/S-8301-3-R
COO:
PH
ECCN:
EAR99
300
Type:
Fuse Block
Mounting:
Bolt
Termination Type:
Screw
Current Rating:
30A@UL,25A@CS A
Voltage Rating:
300VDC,300 VAC