192-102DEW-A01 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
192-102DEW-A01
Honeywell
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 192-102DEW-A01 is a resistance temperature-matched interchangeable thermistor from the 192 Series. It provides a nominal resistance of 1,000 Ohms at 25°C and maintains an accuracy of ±1.0°C over its specified operating temperature range of 0°C to 70°C. This device follows the 10A R-T curve and has a thermal time constant of 15.0 seconds in still air with a dissipation constant of 0.75 m/W°C. Constructed with 38.1 mm tinned copper leads and a maximum diameter of 2.413 mm, its small size and interchangeability make it ideal for cost-effective applications in temperature measurement, control, and compensation for electronic circuits and medical devices.
Search Keywords: 192102DEWA01
Supplier:
Honeywell
Part No:
192-102DEW-A01
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Type:
NTC
Mounting:
PCB Through Hole
Accuracy:
±1 °C
Sensitivity Index:
3348 K
Thermal Time Constant:
15 s
Operating Temperature:
-60 to 150 °C
Resistance @ 25C:
1k ohm
Description of Terminals:
38.1mm leads
Dimension:
2.41mm dia.