SSCSRNN1.6BA7A3 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
SSCSRNN1.6BA7A3
Honeywell
TruStability® Board Mount Pressure Sensor - Compensated/Amplified: SSC Series, Standard Accuracy, ± 2% Total Error Band, SIP, Single Radial Barbed Port, 1.6 bar Absolute, I²C, Address 0x78 Output, 10% to 90% Vdd, 3.3 V Supply, Dry Gases Only, No Special Options ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: SSCSRNN16BA7A3
Supplier:
Honeywell
Part No:
SSCSRNN1.6BA7A3
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Mounting:
PCB Through Hole 90 °
Accuracy:
±0.25 %
Device Pressure Type:
Absolute
Operating Pressure Range:
0 to 1.6 bar
Media:
Air,Gas
Output Voltage:
I²C
Response Time:
0.46 mS
Typical Operating Supply Voltage:
3.3 V
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
12.5 x 5.8 x 10 mm