RSP-1500-48 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
RSP-1500-48
MEAN WELL
AC/DC Single sutput enclosed power supply - Output 48VDC single output at 32A - PFC - forced air cooling. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
RSP-1500 series is a range of 1500W AC/DC low profile, single output, enclosed type, switching power supply. The RSP-1500-48 features up to date high performance circuit topology, PFC function and possess up to 91% high efficiency. This enclosed power supply is cooled by the built-in long life DC fan from -30°C to +50°C ambient temperature and even up to +70°C by suitable derating. The RSP-1500 features a remote ON/OFF control, short circuit, overload, over voltage and over temperature protection. This AC/DC power supply complies with global requirements for UL, TUV and CB regulations which guarantee your safety. Applications include general industrial control system, mechanical and electrical industry, instruments, LED display, or any systems that require low profile installations. RSP-1500-48 has a 5 year factory warranty.
Search Keywords: RSP150048
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
RSP-1500-48
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
AC Input Voltage:
90 to 264 V
Dimension:
278 x 127 x 83.5 mm
DC Input Voltage:
127 to 370 V