PIC32MX695F512L-80I/PF by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
PIC32MX695F512L-80I/PF
Microchip Technology
PIC 32MX microcontroller - MCU 32 bit - 2.3 V to 3.6 V - Pins: 100 - Package type: TQFP 100 – Speed 80 MHz – Flash 512 KB – SRAM 128 Kbytes - I/O: 83 – A/D: 10 bit with 16 channels – 05 Timers – 06 x UART – 04 x SPI – 05 x I2C – 657 mg – SMD/SMT - ICSP – ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
DESCRIPTION
The MICROCHIP TECH PIC32MX695F512L-80I/PF is part of PIC32MX family with a 32-Bit general purpose microcontroller. It can sustain standard temperature ranges from -40°C to + 85 C, has 100 pin in TQFP-100 package and 80 MHz clock speed. This device has a Flash memory of 512 KB, a SRAM of 128 Kbytes, five timers module and 16 channels of 10 bits ADC. This MCU includes UART, I2C, Ethernet, USB and SPI communication modules with 83 I/O pins. It can be used to achieve various tasks.
Search Keywords: PIC32MX695F512L80IPF
Supplier:
Microchip Technology
Part No:
PIC32MX695F512L-80I/PF
COO:
TH
ECCN:
3A991.a.2
90
Package Type:
TRAY
Program Memory Size:
512 KB
Operating Temperature:
-40 to 85 °C