A20GVB7K by omron automation
Image is representational - see mfr. specs
A20GVB7K
Omron Automation
General-purpose Basic Switch - 20A - hinge lever - screw terminal ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Omron Industrial A20GVB7K is a SPDT, general purpose basic snap action switch with hinge lever actuator. It has a current rating of 20 A, and a voltage rating of 500VAC/250VDC. It offers a high capacity of switching and is capable of handling 20 A loads with large inrush currents.
Search Keywords: A20GVB7K
Supplier:
Omron Automation
Part No:
A20GVB7K
COO:
JP
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPDT
Switch Configuration:
N.O./N.C.
Actuator Material/Style:
Hinge Lever
Contact Rating @ Voltage:
1491.4 A
Maximum Movement Differential:
2.39 mm
Operating Force:
0.7 N
Termination Style:
Screw
Dimension:
17.53 x 29.46 mm