LY2NCRAC110120 by omron automation
Image is representational - see mfr. specs
LY2NCRAC110120
Omron Automation
Power Relay 110/120VAC 10A DPDT(28x21.5x59.4)mm Socket
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: LY2NCRAC110120
Supplier:
Omron Automation
Part No:
LY2NCRAC110120
COO:
JP
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
110,120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Yes
Operating Temperature:
-25 to 55 °C
Coil Resistance:
4.43 KOhm