MY2AC220240S by omron automation
Image is representational - see mfr. specs
MY2AC220240S
Omron Automation
Power Relay 220/240VAC 10A DPDT(28x21.5x36)mm Socket
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: MY2AC220240S
Supplier:
Omron Automation
Part No:
MY2AC220240S
COO:
JP
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
220,240 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 70 °C
Coil Resistance:
18.79 KOhm