JTN1AS-TMP-F-DC12V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
JTN1AS-TMP-F-DC12V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 12VDC 30A SPST-NO(32.2x27.4x27.9)mm Top Mount ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT part JTN1AS-TMP-F-DC12V is a high-quality power relay designed for various electrical applications. With a compact size of 32.2x27.4x27.9mm, it can easily be installed on the top mount of your equipment. Perfect for handling high currents, this relay operates at 12VDC and can handle up to 30A of power. It features a single pole, single throw normally open (SPST-NO) configuration, ensuring reliable control and connectivity. Trust this PANASONIC EW/AROMAT power relay to efficiently manage your electrical system.
Search Keywords: JTN1ASTMPFDC12V
Part No:
JTN1AS-TMP-F-DC12V
Package Type:
BOX
Relay Construction:
Non-Latching10725
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPST-NO10703
Mounting:
Top Mount10716
Termination Style:
Quick Connect/PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-55 to 85 °C