JW2SN-DC12V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
JW2SN-DC12V
Panasonic Electronic Components
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
The JW2SN-DC12V is a Miniature Relay with universal terminal footprint. The high dielectric with standing for transient protection of 10000V surge in µs between coil and contacts and 70% of nominal voltage.
Search Keywords: JW2SNDC12V
Part No:
JW2SN-DC12V
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
5 A
Operating Temperature:
-40 to 60 °C
Coil Resistance:
270 Ohm