EEE-1HA470XP by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-1HA470XP
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 47 µF - 50 V - 20% - 6.3 X 7.7mm - Surface mount - 105mA - 2000h - 85°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic S series capacitors are type V surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 47µF and operate on voltage of 50V. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEE1HA470XP
Part No:
EEE-1HA470XP
EAR99
900
Capacitance Value:
47 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
6.3 x 7.7 mm
Voltage:
50 VDC