EEE-1VA331P by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-1VA331P
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 330 µF - 35 V - 20% - 10 X 10.2mm - Surface mount - 350 mA - 2000h - 85°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic S series capacitors are type V surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 330µF and operate on voltage of 35V. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEE1VA331P
Part No:
EEE-1VA331P
EAR99
500
Capacitance Value:
330 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
10 x 10.2 mm
Voltage:
35 VDC