EEU-FM1V221 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FM1V221
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 220 µF - 35 V - 20% - 10 X 12.5mm - Radial - 5 mm - 1290 mA - 4000h - 105°C. ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic FM series capacitor are type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 220µF and operate on voltage of 35V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
Search Keywords: EEUFM1V221
Supplier:
Panasonic
Part No:
EEU-FM1V221
COO:
MY
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Bag
Capacitance Value:
220 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
10 x 12.5 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
35 VDC