REL-MR-230AC/21-21AU by phoenix contact
Image is representational - see mfr. specs
REL-MR-230AC/21-21AU
Phoenix Contact
Plug-in miniature power relay - with multi-layer gold contact - 2 PDTs - input voltage 230 V AC
DESCRIPTION
Search Keywords: RELMR230AC2121AU
Part No:
REL-MR-230AC/21-21AU
Alias/AKA:
REL-MR-230AC/21-21AU, 2961480
COO:
AT
ECCN:
EAR99
10
AC Coil Voltage:
230 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
0.05 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
2.5 mA