67YR10KLF by bi technologies/tt electronics
Image is representational - see mfr. specs
67YR10KLF
BI Technologies/TT Electronics
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 20(Elec)Turn 2.29mm (9.53 X 4.95 X 11.98mm) Pin Thru-Hole Box ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BI TECHNOLOGIES part 67YR10KLF is a Res Cermet Trimmer with a resistance of 10K Ohm and a tolerance of 10%. It is designed to handle a power of 0.5W (1/2W) and has a turn count of 20 (Electric). With a compact size of 2.29mm (9.53 X 4.95 X 11.98mm), this trimmer is suitable for various electronic applications. It features a pin thru-hole design and comes in a convenient box package.
Search Keywords: 67YR10KLF
Supplier:
BI Technologies/TT Electronics
Part No:
67YR10KLF
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Box
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
20(Elec) Tur ns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.95 x 11.98 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C