89PR100KLF by bi technologies/tt electronics
Image is representational - see mfr. specs
89PR100KLF
BI Technologies/TT Electronics
Res Cermet Trimmer 100K Ohm 10% 0.75W(3/4W) 20(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 4.83 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Box ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BI TECHNOLOGIES part 89PR100KLF is a highly reliable resistor cermet trimmer with a 100K Ohm resistance and a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.75W (3/4W) and features 20 electrical turns for precise adjustment. With a compact size of 20.57 X 4.83 X 6.35mm, this resistor is designed for convenient pin through-hole mounting. It comes in a sturdy box package for added protection and durability. This trimmer is perfect for applications requiring accurate resistance trimming in various electronic circuits.
Search Keywords: 89PR100KLF
Supplier:
BI Technologies/TT Electronics
Part No:
89PR100KLF
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Box
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
20(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.75 (3/4) W
Resistance Value:
100 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
20.57 x 4.83 x 6.35 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C