7286R10KL.25 by bi technologies/tt electronics
Image is representational - see mfr. specs
7286R10KL.25
BI Technologies/TT Electronics
Res Wirewound POT 10K Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turns 6.35mm (39.67 X 22.23 X 26.99mm) Turret Panel Mount Clamshell ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BI Technologies 7286R10KL.25 is a precision wirewound potentiometer with a resistance of 10K Ohm and a tolerance of 5%. It has a power rating of 2W and features 10 electrical turns and 10 mechanical turns. Designed for panel mounting, this potentiometer has a compact size of 39.67mm x 22.23mm x 26.99mm. It is equipped with a durable turret mechanism and comes in a convenient clamshell package. Ideal for a wide range of applications, this resistor potentiometer offers excellent accuracy and reliability.
Search Keywords: 7286R10KL25
Supplier:
BI Technologies/TT Electronics
Part No:
7286R10KL.25
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
10(Elec),10(Mech) Tur ns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±20 ppm/°C
Dimension:
39.67 x 22.23 x 26.99 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C