3362U-1-103LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3362U-1-103LF
Bourns
The 3362U-1-103LF is a single-turn, 10 kOhm, cermet trimming potentiometer in a sealed, 1/4-inch square package with RoHS compliant tin-plated terminations. ...
DESCRIPTION
The 3362U-1-103LF is a top-adjust, single-turn trimming potentiometer with a resistance of 10 kOhms. It features a cermet resistive element with a ±10% tolerance, a power rating of 0.5 watts at 70°C, and a temperature coefficient of ±100 ppm/°C. This model is RoHS compliant, featuring 100% tin-plated solderable pin terminations, and is sealed to withstand harsh environments and immersion cleaning processes. Its miniature package and design for automatic machine adjustment make it ideal for circuit trimming in a variety of industrial electronic applications.
Search Keywords: 3362U1103LF
Part No:
3362U-1-103LF
COO:
CR
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.6 x 6.99 x 4.7 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C