3610S-1-102 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3610S-1-102
Bourns
Digital Potentiometer - Precision - 1 kohm - 1.5 W - ± 5% - 3610S Series - Screwdriver Slot.
RoHS Non-Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 3610S-1-102 is a 1kR 1.5W 1-gang Digital Precision Potentiometer with screwdriver slot adjustment. The Knobpot® potentiometer features gold-plated J-hook terminals, digital dial provides excellent readability, 10 turns and 1° maximum backlash.
Search Keywords: 3610S1102
Supplier:
Bourns
Part No:
3610S-1-102
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
10(Elec),10(Mech) Turns
Termination Style:
J-Hook
Power Rating:
1.5 W
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
39.81 x 31.5 mm
Operating Temperature:
1 to 85 °C