4116R-2-101LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4116R-2-101LF
Bourns
Res Thick Film NET 100 Ohm 2% 2.25W ±100ppm/°C BUS Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole
RoHS Compliant
DESCRIPTION
Search Keywords: 4116R2101LF
Part No:
4116R-2-101LF
COO:
CR
Circuit Designator:
BUS
Number of Resistors:
15
Power Rating:
2.25 W
Power Rating per Resistor:
0.125 (1/8) W
Resistance Value:
100 Ohm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C