9250A-153-RC by bourns
Image is representational - see mfr. specs
9250A-153-RC
Bourns
The 9250A-153-RC is a shielded, molded axial inductor with an inductance of 15 µH. ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 9250A-153-RC is a shielded, molded axial inductor from the Bourns 9250A series, offering an inductance of 15 µH with a ±10% tolerance. It features a minimum quality factor (Q) of 45 tested at 2.5 MHz, a minimum self-resonant frequency (SRF) of 49 MHz, and a maximum DC resistance (DCR) of 0.80 Ω. This component supports a maximum DC current of 315 mA and has a saturation current of 250 mA, operating reliably across a temperature range of -55 °C to +125 °C. Due to its high Q value and shielded design, it is ideal for applications such as filters and output chokes in electronic circuits.
Search Keywords: 9250A153RC
Supplier:
Bourns
Part No:
9250A-153-RC
COO:
VN
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
BULK
Inductance:
15 uH
Type:
RF Choke
Impedance:
N/A
Lead Pitch:
N/R
Tolerance:
10 %
Technology:
Wirewound
Maximum DC Resistance:
800 mOhm
Maximum DC Current:
315 mA