PWR263S-35-4R00F by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PWR263S-35-4R00F
Bourns
Res Thick Film 4 Ohm 1% 35W ±100ppm/°C TO-263 Gull Wing SMD Automotive Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
PWR263S-35-4R00F is a 35W thick film power resistor from Bourns' PWR263S-35 Series, designed for current measurement, snubber, bleeder, and discharge circuit applications. This surface mount resistor features a 4 O resistance value with ±1% tolerance and is housed in a D²PAK (TO263) package with the resistor electrically isolated from the backplate. It offers low inductance (0.1 µH maximum), a thermal resistance of 3.7 °C/W, and operates over a temperature range of -55 °C to 155 °C. The device is manufactured using thick film on alumina ceramic technology and is both RoHS and AEC-Q200 compliant, making it suitable for automotive and industrial power management applications.
Search Keywords: PWR263S354R00F
Supplier:
Bourns
Part No:
PWR263S-35-4R00F
COO:
CR
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
TUBE
Resistance Value:
4 Ohm
Power Rating:
35 W
Tolerance:
1 %
Case Size:
N/R
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C