CDV16FF102JO3F by cornell dubilier
Image is representational - see mfr. specs
CDV16FF102JO3F
Cornell Dubilier
Mica Capacitor - Snubber & RF Applications - 1000pF (+/-) 5% - 1000VDC - -55°C to 125°C - TC= 0 to 70ppm/°C - RoHS ...
RoHS Compliant
BAG Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The CORNELL DUBILIER CDV16FF102JO3F mica capacitor is specifically designed for snubber and RF applications. With a capacitance of 1000pF and a tolerance of (+/-) 5%, it is capable of handling high voltages up to 1000VDC. This capacitor is also suitable for use in a wide temperature range from -55°C to 125°C, with a temperature coefficient (TC) of 0 to 70ppm/°C. Additionally, it is RoHS compliant, ensuring it meets global environmental standards.
Search Keywords: CDV16FF102JO3F
Supplier:
Cornell Dubilier
Part No:
CDV16FF102JO3F
COO:
MX
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
BAG
Family:
CDV16
Lead Pitch For Radial:
5.9 mm
Dimension:
11.7(Max) x 4.4(Max) x 12.7(Max) mm
Capacitance Value:
0.001 uF
Lead Diameter:
0.8 mm