CDV19FF152JO3F by cornell dubilier
Image is representational - see mfr. specs
CDV19FF152JO3F
Cornell Dubilier
The CDV19FF152JO3F is a standard dipped silvered mica capacitor featuring a capacitance of 1500 pF and a voltage rating of 1000 Vdc. ...
DESCRIPTION
The CDV19FF152JO3F is a CDV19 series standard dipped silvered mica capacitor designed for applications that require stable capacitance over a wide temperature range. It has a capacitance of 1500 pF with a ±5% tolerance and a rated voltage of 1000 Vdc. This component is built to operate in a temperature range of –55 ºC to +125 ºC and features an epoxy case. Due to its stability and close tolerance, it is an ideal choice for timing circuits and other precision applications.
Search Keywords: CDV19FF152JO3F
Supplier:
Cornell Dubilier
Part No:
CDV19FF152JO3F
COO:
MX
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
BAG
Lead Pitch For Radial:
8.7 mm
Capacitance Value:
0.0015 uF
Dimension:
17.3(Max) x 6.9(Max) x 13.7(Max) mm
Family:
CDV19
Construction:
N/A
Lead Diameter:
0.8 mm