RP8100B2M1CEBLKREDNIL by e-switch
Image is representational - see mfr. specs
RP8100B2M1CEBLKREDNIL
E-Switch
Pushbutton Switch - SPST-NO - Standard - 125mA @ 125VAC - 100mA @ 50VDC - Red Round Button Actuator - Non-Illuminated - Solder Lug - Front Panel Mount.
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The RP8100B2M1CEBLKREDNIL is pushbutton switch with Off-(On) switch function. Panel cutout dimensions: 13.60mm Dia. Operating temperature range is from -30°C to 85°C.
Search Keywords: RP8100B2M1CEBLKREDNIL
Supplier:
E-Switch
Part No:
RP8100B2M1CEBLKREDNIL
COO:
CN
ECCN:
EAR99
210
Mounting:
Panel Mount
Pole Throw Configuration:
SPST
Bushing Type:
Threaded
Switch Configuration:
Off (On)
Contact Rating @ Voltage:
0.125A@125 VAC
Actuator Style:
Round Curved Button
Illumination:
N/R
Terminal Type:
Solder
Body Orientation:
Straight
Dimension:
17.5 x 17.5 x 19.9 mm