BK/MDL-20-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/MDL-20-R
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Slow Blow Acting 20A 32V Holder Cartridge 6.4 X 31.7mm Glass ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The EATON ELECTRONICS / BUSSMANN BK/MDL-20-R is a high-quality miniature slow-blow fuse designed for reliable protection in various electronic applications. This 20A, 32V fuse is encased in a durable 6.4 x 31.7mm glass cartridge with a convenient holder for easy installation. Perfect for use in automotive, industrial, and residential circuits, this fuse ensures optimal performance and safety. Trust EATON ELECTRONICS / BUSSMANN for top-tier electrical components like the BK/MDL-20-R.
Search Keywords: BKMDL20R
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
BK/MDL-20-R
COO:
TW
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Bulk
Type:
Miniature
Fuse Size:
6.4 x 31.7 mm
Acting:
Slow Blow
Current Rating:
20 A
Maximum AC Voltage Rating:
32 V