A50QS300-4 by ferraz shawmut
Image is representational - see mfr. specs
A50QS300-4
Ferraz Shawmut
The A50QS300-4 is a 300A semiconductor protection fuse rated for 500V AC/DC applications. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The A50QS300-4 is a bolt-in semiconductor protection fuse designed to provide overcurrent protection for sensitive electronic equipment. It is rated for 300 amps and 500 volts AC/DC, featuring a high interrupting rating of 200kA AC and 87kA DC. This fuse offers low I²t for enhanced equipment protection, low power loss for cooler operation, and superior cycling ability for longevity in demanding conditions. It is ideal for protecting dynamic solid-state equipment such as 500V or less motor drives, uninterruptible power supplies (UPS), and inverters.
Search Keywords: A50QS3004
Supplier:
Ferraz Shawmut
Part No:
A50QS300-4
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Type:
HRC
Fuse Size:
38.1 x 110 mm
Acting:
N/A
Current Rating:
300 A
Maximum AC Voltage Rating:
500 V
Maximum DC Voltage Rating:
500 V