A70QS16-14F by ferraz shawmut
Image is representational - see mfr. specs
A70QS16-14F
Ferraz Shawmut
The A70QS16-14F is a 16A, 690VAC/700VDC French cylindrical semiconductor fuse designed for short-circuit protection. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The A70QS16-14F is a premium Amp-Trap® French cylindrical semiconductor fuse designed for superior protection of power electronics. It is rated for 16A and offers voltage ratings of 690VAC and 700VDC within a compact 14 x 51 mm body. This fuse provides a very low melting I²t of 13.2 A²s to enhance semiconductor protection, exhibits a low power loss of 4.8W at its rated current, and has an aR operating characteristic. Common applications include small inverter drives, UPS systems, and motor drives where reliable performance and superior cycling ability are required.
Search Keywords: A70QS1614F
Supplier:
Ferraz Shawmut
Part No:
A70QS16-14F
COO:
TN
ECCN:
EAR99
10
Type:
Blade
Fuse Size:
14 x 51 mm
Acting:
N/A
Current Rating:
16 A