SCCP100GSMTP by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
SCCP100GSMTP
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 100psi Gage 8-Pin SMT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Low Cost
  • Small Size
  • Internal Temperature Compensation
  • Absolute or Gauge Pressures
  • High-Impedance Bridge
  • Low Power Consumption
Search Keywords: SCCP100GSMTP
Supplier:
Honeywell
Part No:
SCCP100GSMTP
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
PCB Surface Mount
Accuracy:
±0.5 %
Device Pressure Type:
Gage
Operating Pressure Range:
0 to 100 psi
Media:
Air,Gas
Output Voltage:
85 to 225 mV
Response Time:
0.1 mS
Typical Operating Supply Voltage:
1.5 mA
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
7.6 x 7.6 x 8.7 mm