EPS-65-24-C by mean well
Image is representational - see mfr. specs
EPS-65-24-C
MEAN WELL
Power Supply - AC-DC - 24V - 2.71A - 100-264VIn - Enclosed - Panel Mount - Embedded - 65W - EPS Series. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Your electronic devices will need this EPS-65-24-C AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc. to convert alternating currents into useful direct currents to operate. It has a voltage of 24 V and maximum output power of 65.04 W. This part's single output can handle a current up to 3 A. This part has a minimum operating temperature of -30 °C and a maximum of 70 °C.
Search Keywords: EPS6524C
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
EPS-65-24-C
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
DC Input Voltage:
127 to 370 V
AC Input Voltage:
90 to 264 V
Dimension:
103.4 x 62 x 37 mm