SDR-480-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
SDR-480-24
MEAN WELL
AC/DC Power Supply - 1 Output - 24V@20A - 480W. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SDR-480-24 is an AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc. that converts an alternating current source to a direct current supply. It has a voltage of 24 V and maximum output power of 480 W. This part's single output can handle a current up to 20 A. This part has a temperature range of -25 °C to 70 °C.
Search Keywords: SDR48024
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
SDR-480-24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Efficiency:
94(Typ) %
AC Input Voltage:
90 to 264 V
Dimension:
85.5 x 128.5 x 125.2 mm
Family:
SDR-480
DC Input Voltage:
127 to 370 V