APT10M09LVFRG by microchip technology
APT10M09LVFRG
Microchip Technology
The APT10M09LVFRG is a 100V, 100A N-Channel enhancement mode Power MOS V® FREDFET with a low on-resistance of 0.009Ω. ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The APT10M09LVFRG is a high-voltage, N-Channel enhancement mode power MOSFET belonging to the POWER MOS V® FREDFET family. It is engineered for a drain-source voltage of 100V, a continuous drain current of 100A, and an exceptionally low on-state resistance of 0.009Ω. Key features include a fast recovery body diode, high avalanche energy rating, and faster switching capabilities, which help minimize losses in high-frequency circuits. The device can handle a pulsed drain current up to 400A and has a total power dissipation of 625W. Packaged in a TO-264 housing, it is well-suited for applications such as high-efficiency power supplies, motor control, and switched-mode power conversion.
Search Keywords: APT10M09LVFRG
Supplier:
Microchip Technology
Part No:
APT10M09LVFRG
COO:
PH
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
TUBE
Dimension:
20.59081mm(Max) x 5.21(Max) x 26.49(Max)mm
Maximum Continuous Drain Current:
100 A
Channel Type:
N9079
Configuration:
Single9080
Category:
Power MOSFET9077
Material:
N/A
Maximum Drain Source Resistance:
9@10V mOhm