13FR020E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
13FR020E
Ohmite
Res Wirewound 0.02 Ohm 1% 3W ±50ppm/°C Silicone AXL ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OHMITE part 13FR020E is a high-quality resistor with a short description of Res Wirewound 0.02 Ohm 1% 3W ±50ppm/°C Silicone AXL. This resistor is designed for precision applications that require accurate resistance values. It features a wirewound construction which ensures optimal performance and durability. With a resistance of 0.02 ohms and a tolerance of 1%, this resistor offers excellent accuracy in electrical circuits. It is capable of handling up to 3 watts of power and has a temperature coefficient of ±50ppm/°C, allowing for stable performance over a wide range of temperatures. The AXL package design makes it easy to mount and integrate into various electronic devices.
Search Keywords: 13FR020E
Supplier:
Ohmite
Part No:
13FR020E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
BULK
Termination Style:
Axial
Power Rating:
3 W
Resistance Value:
20 MOhm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 275 °C
Packaging:
N/A
Dimension:
14.5 x 5.2 mm