C300K1R0E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
C300K1R0E
Ohmite
The C300K1R0E is a fixed, vitreous enamel power resistor with a power rating of 300 watts and a resistance of 1.0 ohm. ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The C300K1R0E is a 300-watt, fixed power resistor from the Corrib® 280 series, featuring a resistance of 1.0 ohm with a ±10% tolerance. Constructed with a lead-free vitreous enamel coating over a tubular ceramic core, its ribbed design aids in rapid cooling. This RoHS-compliant resistor has a temperature coefficient of ±400 ppm/°C and can withstand an overload of 10 times its rated wattage for 5 seconds. Engineered for equipment requiring high current capacity at low ohmic values, it is especially suited for applications like motor starting and dynamic braking.
Search Keywords: C300K1R0E
Supplier:
Ohmite
Part No:
C300K1R0E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
300 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
1 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±400 ppm/°C