E300K5R0E
E300K5R0E
In Stock: 51
Minimum Order: 1
VIEW PRODUCT
E300K5R0 by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
E300K5R0
Ohmite
Res Wirewound 5 Ohm 10% 300W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
Search Keywords: E300K5R0
Part No:
E300K5R0
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
Power Rating:
300 W
Resistance Value:
5 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±400 ppm/°C